Krojenie tortu weselnego – jak go kroić?

Krojenie tortu weselnego – jak go kroić?

Ślub to jeden z najważniejszych chwil w życiu, bardziej emocjonujące są już tylko narodziny dziecka, ale one wymagają od nas dużo więcej czasu na odpowiednie przygotowanie. Dziecko jednak zmienia całe nasze życie i chociaż do ślubu niektórzy również przygotowują się cały rok, to jednak jest to połączone bardziej ze świętowaniem niż obowiązkiem. Często jednak jedno wiąże się z drugim – panna młoda jest już w ciąży i młodzi chcą się pobrać przed pojawieniem się potomstwa albo para jest zdecydowana na wspólne życie i ślub ma otwierać nowy rozdział ich życia, którego dziecko będzie dopełnieniem.

Organizacja ślubu nie jest łatwą sprawą, bywa również czasochłonna. Sama rezerwacja miejsca powinna odbyć się z dużym wyprzedzeniem, a także załatwianie odpowiednich formalności. Następuje tutaj pewien podział obowiązków. Głównie to panna młoda wybiera dekoracje, menu i tort weselny, a pan młody szuka sali, organizuje zespół i szykuje alkohol. Wspólnie jednak będą oczywiście wypowiadać sakramentalne „tak”, wspólnie sporządzą listę gości i oczywiście wspólnie będą kroić weselny tort.

Krojenie tortu weselnego to najbardziej uroczysty moment podczas przyjęcia weselnego. Tradycyjnie symbolizować ma to pełne słodyczy i szczęścia życie małżeńskie. Jest to zatem najważniejsza chwila, którą warto uwiecznić na pamiątkowej fotografii. I tutaj przejdźmy od razu do praktycznych wskazówek. Warto wcześniej ustalić moment pojawienia się tortu tak, by nasz fotograf czy kamerzysta byli odpowiednio ustawieni i przygotowani. Kiedyś zwykle miało to miejsce zaraz po północy, teraz młodzi sami wybierają chwilę wjechania tortu i jest to zwykle niedługo po rozpoczęciu się przyjęcia. Wszyscy goście są wtedy jeszcze obecni, a w żołądkach wciąż jest miejsce na słodki poczęstunek.

Moment pojawienia się tortu musi być dobrze zakomunikowany przez nowożeńców lub na przykład orkiestrę czy DJ-a. Warto chwilę zaczekać, aż wszyscy się zbiorą tak, by nikt nie przegapił tej ważnej chwili. Sprawdźmy, czy są w obecni nasi rodzice, dziadkowie, świadkowie, czy nikt akurat nie zażywa świeżego powietrza lub z innych powodów nie słyszał tej zapowiedzi. Poproście również innych o przekazanie informacji, że w ciągu kilku minut wszyscy proszeni są do głównej sali. Kiedy na sali gasną światła i tort jest w centrum uwagi, trzeba też mieć na oku rozbawione dzieci, żeby przypadkiem nie przewróciły się o stoły czy blat z ciastem.

Pierwsze kawałki tortu krojone są przez nowożeńców. Pani młoda bierze nóż do prawej dłoni, a prawa ręka pana młodego spoczywa na jej dłoni i pomaga kroić tort. W ten sposób państwo młodzi kroją pierwszy kawałek tortu dla siebie, a następnie symbolicznie go degustują. Pan Młody najpierw karmi kawałkiem tortu swoją małżonkę, a później to ona podaje mu do ust kawałek tortu. Następne porcje wręczają rodzicom i dziadkom, a następnie resztę tortu kroi obsługa i roznosi po sali wszystkim gościom weselnym.

Jeśli zamiast tortu weselnego zdecydowaliśmy się na muffinki ułożone na paterach, to tradycji stanie się zadość, jeśli na najwyższym miejscu znajdzie się mały torcik. Wówczas można go wspólnie pokroić tak, jak tradycyjny duży tort, a pozostałe babeczki zostaną rozdane przez obsługujących salę lub państwa młodych. Przy takim rozwiązaniu nie potrzebujemy specjalisty do krojeniu tortu, co nie jest przecież wcale takie łatwe.

Warto wiedzieć, że w zależności od rodzaju i kształtu tortu, inaczej będziemy go kroić. Ciasta w kształcie koła są krojone promieniście, chyba że tort jest bardzo duży, wtedy z jego środka wycina się jedną okrągłą porcję. Torty w kształcie bryły kwadratu czy prostokąta są krojone w małe prostokątne porcje i najłatwiej zacząć jest od lewej strony. Torty piętrowe są oczywiście krojone od najwyższego piętra po kolei do najniższego. Osoba krojąca tort powinna również zdjąć wszystkie ozdoby z ciasta, niezależnie od tego, czy są one jadalne czy nie. Nóż dla ułatwienia można moczyć w szklance z ciepłą wodą, wtedy krem z ciasta nie będzie nam kleił się do noża i nie będzie utrudniał krojenia kolejnych kawałków.

Chociaż państwo młodzi zwykle denerwują się przed krojeniem tortu, to jednak w tym rytuale jest zawsze dużo śmiechu i radości. Tak naprawdę to właśnie jest ideą tej czynności, a przecież przy reszcie tortu pomogą nam specjaliści, którzy pewnie nie jeden tort już kroili. Nie ma zatem co się martwić, kiedy polegamy na wiedzy profesjonalistów. Pozostaje tylko pięknie uśmiechnąć się do pamiątkowego zdjęcia, gdyż chwilę tę będziemy wspominać przez resztę życia i będzie z nami na pewno bardzo długo.

krojenie tortu weselnego

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *